آنالیز فلزات

ICP-MS

 

آزمایشگاه رادین با در اختیار داشتن دستگاه ICP/MS و با بهره­مندی از کادر مجرب آماده ارایه کلیه خدمات آنالیز عنصری در ماتریکس­های مختلف در حد آثار و کمتر به مراجعین و پژوهشگران محترم می­باشد.

 

دستگاه ICP-MS

این دستگاه به روش اسپکترومتري جرمی جهت اندازه‌گیری عناصر فلزی، بعضی شبه­فلزات و نافلزات و عناصر کمیاب در سنگ­های معدنی، آب و فاضلاب، موادغذایی، گیاه و خاک­های کشاورزی به کار برده می­شود. اين روش بر مبناي استفاده از پلاسما است که بوسیله جرياني از گاز آرگون توسط يک ميدان مغناطيسي با فرکانس راديوييMHZ  40 – 27 يونيزه مي­شود و حرارتي نزديک به 10000 درجه کلوين توليد مي­کند. نمونه توسط يک نبولايزر به داخل پلاسماي آرگون پاشيده مي­شود و در دماي بالا نمونه تبديل به ذرات يوني مي­شوند و این ذرات یونی توسط اسپکترومتر جرمی شناسایی و اندازه‌گیری می‌شوند. اين سيستم می­تواند چندین عنصر را بطور همزمان و در گسترۀ غلظتی وسیع از مقادیر کمتر از ppb تا چند صد ppm اندازه­گیری کند که سبب افزايش در سرعت و تکرارپذیری و دقت بالا در آناليز نمونه­ها می­شود. این روش در مقایسه با روش‌های دیگر، روشی حساس‌تر با حدتشخیص بهتر می‌باشد.

ICP-MS

از جمله کاربردهای این دستگاه حساس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

– اندازه­گیری همزمان فلزات (و برخی از سایر عناصر) در آب آشامیدنی

– اندازه­گیری همزمان فلزات در آب ژاول

– اندازه­گیری همزمان فلزات آهک

– اندازه­گیری همزمان فلزات در کلسیم پرکلرین

– اندازه­گیری همزمان فلزات (و برخی از سایر عناصر) در فاضلاب خروجی کارخانجات و شهرک­های صنعتی

– اندازه­گیری همزمان فلزات (و برخی از سایر عناصر) در خاک

– اندازه­گیری همزمان فلزات (و برخی از سایر عناصر) در انواع نمونه­های حقیقی با حدتشخیص مطلوب

لینک فیلم مربوط به نحوه کار ICP مس

 

طیف ­سنجی جذب اتمی

 

این دستگاه یکی از کاربردی­ترین دستگاه­های آنالیز می­باشد که از آن می­توان در آنالیز کمی عناصر در نمونه­های غذایی، دارویی، آلی، معدنی و آب و فاضلاب استفاده کرد. طیف­سنجی جذب اتمی (AAS) یک روش اسپکتروسکوپی با استفاده از جذب اشعه نوری توسط اتم در حالت گازی است. آنالیز عناصر به سه صورت سیستم شعله(Flame) ، کوره الکترونرمال(Furnace)  و سیستم هیدرید و بخار سرد (MHS and FIAS) امکان­پذیر می­باشد. حد اندازه­گیری در سیستم شعله ppm و در سیستم کوره و هیدرید در حدppb  می­باشد.

آزمایشگاه رادین مجهز به دستگاه­ جذب اتمی با مشخصات زیر می‌باشد:

 • جذب اتمی مجهز به سیستم شعله مدل Perkin Elmer AAnalyst 300
 • سیستم کوره مدل Perkin Elmer AAnalyst 300 – HGA 800
 • سیستم هیدرید فلواینجکشن FIAS 400
 • سیستم هیدرید MHS
 • انواع لامپ­های هالوکاتد (HCL) و بدون الکترود (EDL) و توانایی اندازه­گیری بیش از پنجاه نوع فلز.

رادین با بهره­گیری از کادر مجرب و با استفاده از تکنیک­های استخراج توانایی اندازه­گیری فلزات را در نمونه­های دارای اثر ماتریکس بالا مانند آب ژاول، آهک، نمک طعام و … را مهیا ساخته است. از جمله توانایی­های رادین در زمینه فلزات می­توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اندازه‌گیری انواع فلزات سنگینن در نمونه‌های غذایی و دارویی؛
 • اندازه­گیری انواع فلزات سنگین در آب آشامیدنی؛
 • اندازه­گیری انواع فلزات سنگین در آب ژاول؛
 • اندازه­گیری انواع فلزات سنگین آهک؛
 • اندازه­گیری انواع فلزات سنگین در نمک طعام؛
 • اندازه­گیری انواع فلزات سنگین در پرکلرین؛
 • اندازه­گیری انواع فلزات سنگین در فاضلاب خروجی کارخانجات و شهرک­های صنعتی؛
 • اندازه­گیری انواع فلزات سنگین در خاک؛
 • اندازه­گیری انواع فلزات سنگین در انواع نمونه­های حقیقی با حدتشخیص مطلوب؛

 

 

 

  درباره آزمایشگاه

  آزمایشگاه تحقیقاتی، کنترل کیفی و خدماتی رادین با چندین سال تجربه موفق در زمینه ارائه خدمات آزمایشگاهی، مشاوره علمی، همکاری در اجرای پروژه های تحقیقاتی و دانشگاهی و نیز کنترل کیفی مواد اولیه واحدهای صنعتی دارویی کارنامه درخشانی را ارائه داده است.
  آزمایشگاه تجزیه دستگاهی پیشرفته این مجموعه با برخورداری از تجهیزات و دستگاههای پیشرفته علاوه بر همکاری مستمر در انجام طرح های پژوهشی، پروژه ها و پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی، به سازمان های دولتی و واحدهای تحقیقاتی و صنعتی ارائه خدمت می نماید.
  این مجموعه با هدف جبران کمبود آزمایشگاه تخصصی در زمینه شیمی، داروسازی، کشاورزی، نانوشیمی، دامپزشمی، زیست‌شناسی و زمین شناسی برای اندازه گیری انواع مواد آلی، باقی مانده سموم آفات کشاورزی، داروها، محصولات جانبی گندزدا، فلزات سنگین و ... در نمونه های آب و فاضلاب، مواد غذایی و کشاورزی، صنعتی و شیمیایی، داروسازی و همچنین ارائه مشاوره علمی در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته فعالیت می نماید.

  آدرس

  تبــریـــز، خیــابــان امـام خمینی، چـهـارراه آبــرسـان، کـوی فرهنگــیـان،
  پلاک 18

  تلفکس

  33345204 - 041

  ایمیل

  info@radinqclab.ir

  سبد خرید